5 sposobów na poradzenie sobie z zatkaną kanalizacją!
Otrzymaj oferty od specjalistów jak OLMAPOL Alicja Olma-Koszeluk nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

OLMAPOL Alicja Olma-Koszeluk

5 sposobów na poradzenie sobie z zatkaną kanalizacją!

Autor: OLMAPOL Alicja Olma-Koszeluk, publikacja: 2018-05-30

Woda bulgocze w rurach, coraz wolniej spływa ze zlewozmywaka, umywalki lub brodzika czy też wanny? A może po prostu stoi i z wanny zrobił się domowy staw, a ze zlewu oczko wodne. Oznacza to tylko jedno. Masz zatkany odpływ kanalizacyjny. Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji? Zanim zadzwonisz do hydraulika, szukając pomocy, przeczytaj poradnik, który dla Ciebie stworzyliśmy. Spróbuj zastosować zawarte w nim porady. Jeżeli zator jest mały, z pewnością odetkasz go sam naszymi domowymi sposobami.

Zdjęcie nr 1

Zator w kanalizacji

Sytuacja, która nie uszczęśliwia nikogo, chyba że hydraulika świadczącego usługi udrażniania rur. Zatory pojawiają się najczęściej w kuchni oraz w łazience. Zator kuchenny jest jednym z najtrudniejszych zatorów, ponieważ spowodowany jest odkładaniem się tłuszczu i resztek jedzenia na długich poziomach kanalizacyjnych. Jednakże istnieją sposoby na domowe radzenie sobie z zatkanymi odpływami, których w tym artykule Cię nauczymy. Na koniec również podamy 2 sposoby, które pozwolą zapobiegać zatykaniu się rur kanalizacyjnych.

Zanim zaczniesz działać poniższymi sposobami, zacznij od sprawdzenia, wyczyszczenia i udrożnienia syfonu. W syfonie najczęściej gromadzi się najwięcej resztek jedzenia lub papieru, włosów i innych osadów organicznych. Należy podłożyć jakieś naczynie np. miskę, wiadro, płaski pojemnik pod odpływ i odkręcić syfon, wylać wodę ze zlewu, umywalki itd. do naczynia. Następnie należy dokładnie wyczyścić syfon. Jeżeli po wykonaniu tych czynności problem nadal występuje, należy zastosować jedną z poniższych rad.

Zdjęcie nr 2

5 sposobów na udrożnienie rur przez każdego

  1. Soda oczyszczona i ocet. Wsyp do odpływu ¾ szklanki sody oczyszczonej, następnie wlej ½ szklanki octu spirytusowego. Zatkaj odpływ korkiem lub mokrą szmatką. Soda z octem wywoła reakcję, która powinna oczyścić rury. Odczekaj minimum 30 minut. Możesz również zostawić taką mieszankę na ok. 1,5 godziny w rurach/odpływie. Zagotuj wodę (ok. 2 litry) i wlej ją do odpływu. Jeżeli zauważysz poprawę, ale nie będziesz w 100% usatysfakcjonowany z efektu, powtórz cały proces jeszcze raz. Taki zabieg powinien poradzić sobie z organicznymi zatorami bez stosowania niebezpiecznych środków chemicznych. Koszt - do kilkunastu złotych na wszystkie domowe odpływy.
  2. Zdjęcie nr 3
  3. Przepychaczka. Proste urządzenie dostępne w każdym markecie budowlanym. Gumowy kielich i drążek. To proste narzędzie pomaga w odetkaniu odpływów ze zlewozmywaków i umywalek. Nowoczesne, droższe przepychaczki wyposażone są w mechanizm pneumatyczny, dzięki któremu nie musimy używać aż takiej siły jak w przypadku taniej prostej przepychaczki. Zasada działania - dociskamy kielich do odpływu, zasysając, a następnie odciągając. Zatykamy przy tym pozostałe odpływy przelewowe, żeby nie tracić ciśnienia, np. mokrą szmatką. Proponuję proces zassania i odciągnięcia wykonać ok. 30 razy i sprawdzić efekt. Jeżeli widać jakąkolwiek poprawę, proces powtórzyć. Jeżeli nie, to trzeba szukać innego sposobu. Koszt od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od zakupionej przepychaczki.
  4. Środki chemiczne. Na rynku dostępnych jest wiele środków chemicznych do udrażniania rur. Należy jednak pamiętać, że są one niebezpieczne dla nas, dla środowiska, jak i dla naszych instalacji. Nie każdy środek nadaje się do każdego typu rur. Niewłaściwe użycie środka może zniszczyć instalację, utworzyć kamienny zator lub zniszczyć naszą armaturę. Przy stosowaniu tych środków zachowuj szczególną ostrożność i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętaj również o tym, że takie środki najczęściej powinno się stosować profilaktycznie, a nie w momencie, w którym zator w odpływie już powstał. Koszt od kilku do kilkunastu złotych za środek.
  5. Sprężyna, żmija, spirala. Stalowy, zwinięty drut z ostrą końcówką i zakończony korbą. Wprowadza się go do zatkanej rury, przy jednoczesnym kręceniu korbą. Drut stalowy, kiedy trafia na zator pod wpływem naszych obrotów, rozbija zator i odtyka odpływ. Spirala jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy zatorach powstałych głębiej. Na poziomach kanalizacyjnych lub domowych pionach. Tam, gdzie domowe sposoby, np. soda i ocet, już mogą nie mieć takiej skuteczności. Każdy powinien się zaopatrzyć w taką spiralę. Są w przeróżnych rozmiarach. Od małych średnic do dużych przeznaczonych do rur o większym rozmiarze. Tak samo jest w przypadku ich długości. Do domowych zastosowań wystarczy spirala o średnim przekroju drutu i długości ok. 15 m. Koszt dobrej spirali to wydatek ok. 100,00 zł, a może wiele pomóc i w przyszłości zaoszczędzić pieniądze, które wydalibyśmy na usługę hydraulika.
  6. Usługa wykwalifikowanego hydraulika. Dzwonisz do firmy, umawiasz się na konkretną godzinę z hydraulikiem i on w krótkim czasie udrażnia Twoją zapchaną kanalizację. Sposób prosty, niewymagający od Ciebie poświęcania czasu, ale jednocześnie najdroższy z prezentowanych powyżej. Koszt usługi hydraulika za udrożnienie jednego odpływu waha się od 100,00 zł do 300,00 zł.
  7. Zdjęcie nr 4

2 proste sposoby na zapobieganie powstawaniu zatorów

  1. Sitko na odpływ. Najprostszy z możliwych sposobów na zapobieganie zatorów kanalizacyjnych. Zwykłe sitko kosztujące kilka-kilkanaście złotych sprawia cuda w umywalce, zlewozmywaku i wannie lub brodziku. Oczywiście, jeżeli Ci nie odpowiada zakładanie tandetnego sitka plastikowego, poszukaj na Allegro, Amazonie lub AliExpressie ciekawych, kolorowych, designerskich sitek.
  2. Zdjęcie nr 5
  3. Gorąca woda. Zagotuj kilka litrów wody, dodaj do niej pół szklanki sody oczyszczonej i powoli wlej do odpływu. Taki zabieg pomoże w oczyszczeniu rur z tłuszczu, resztek i pozostałych organicznych osadów. Bardzo dobry sposób na profilaktykę zanim powstanie zator. Rób to najlepiej raz na 2 tygodnie. Pamiętaj również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przy czyszczeniu rur i odpływów. Zdrowie jest najważniejsze, dlatego chroń dłonie, zakładając gumowe rękawiczki, a przy stosowaniu środków chemicznych uważaj na drogi oddechowe i oczy. Opary wydobywające się z odpływu po działaniu środka chemicznego są dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne.

Opracował:
Alicja Olma-Koszeluk
OLMAPOL Alicja Olma-Koszeluk

Hydraulik - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 34 501 Hydraulików najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o hydraulice